» Linkler  
• Web Sitesi
• MySpace
• E-Mail
• Diskografi
• Media
» Kadro  

Özgür Durakoğulları : Vokal
Bülent Başara : Gitar
Hakan Şenavcılar : Gitar
Koray Ergünay : Bass
Bektaş Doğan : Davul

» Artists  
Arcane
Diken
Episode 13
Freedom Gray
Kasatura
Knightmare
 
 


Knightmare, ilk olarak "Pacemaker" adıyla 1993'te Ankara'da kuruldu. Kısa bir süre bu isimle anılan grup daha sonra "Knightmare" adını aldı. Adını şövalye (knight) ve kısrak (mare) kelimelerinin oluşturduğu Knightmare, satrançtaki ata verilen ilk isimdir. Zamanla "mare" kaybolmuş, "knight" kalmıştır ve günümüzde "knight" kullanımı yaygınlaşmıştır.
Knightmare ilk konserini 1993'te Hacettepe Üniversitesi M Salonu'nda, yaklaşık 500 kişilik bir seyirci topluluğuna verdi. İlk defa bu kadar fazla sayıda bir izleyiciye çalan grubun kadrosunda Bülent Başara (gitar), Sinan Canan (gitar), Zafer Yazıcı (davul), Oğuzhan Çağlayan (bas) ve Halit Hatipoğlu (vokal) vardı. Bir süre sonra gruba o dönemlerde Knightmare ile müzikal açıdan birçok ortak noktası olan Rapid Fire'ın vokalisti Kenan Akçora katıldı. Böylece çekirdek kadrosunu oluşturan Knightmare, 1994'te "Gray" adlı 11 parçalık bir demo çıkardı. Bu demo Hıbır-Maymun dergisi çizerlerinden Aptülika'nın hazırladığı köşede yılın en iyi 3. demosu seçildi. Knightmare bu kadrosuyla birçok üniversite konserine çıktı. O yıl sonunda kuruculardan Sinan'ın yurtdışına gitmek üzere gruptan ayrılmasıyla yerine Şinasi Celayiroğlu katıldı.
Grup TRT'deki Rock Market programının konuğu olduktan sonra bir başka eleman değişikliği de bas gitarda yaşadı. Gruba bir ODTÜ Bahar Şenliği konserinde tanışılan Bülent Aksoy katıldı. Knightmare bu kadroyla birçok konsere çıktıktan sonra Şinasi İstasyon'a geçmek üzere ayrıldı ve yerine Death Mosh'tan Çağlar Töngür katıldı. Grup bu kadro ilk Rock Station Festivali'ne çıktı ve Ankara'da kendine saygın bir yer edindi.
Bu festivalden sonra yine bir gitarist değişikliği yaşandı ve Çağlar'ın yerine Arda Başoğlu katıldı. 1. Ankara Rock Günleri, TEMA Vakfı konseri ve Apocalyptica ile birlikte çıkılan konserler sırasında grup, CTV'de yayınlanan Rock Station programına da konuk oldu. Knightmare 1998'e gelindiğinde kısa bir süre müziğe ara verdi ve grup üyeleri dağıldı; fakat bu ayrılık uzun sürmedi ve eski kadrodan Bülent, Kenan ve Çağlar, bas gitara Gürler'i alarak grubu Knightmare adıyla 2001'de tekrar topladılar. Bu yeni oluşumun ilk davulcusu Suicide'dan Bülent Güngör oldu. Daha sonra Bülent'in askere gitmesi üzerine yerine Suicide ve Cenotaph'tan Cem Devrim Dursun geçti. Grup ikinci askerlik problemini Çağlar'la yaşadı ve yerine kısa süreliğine yine Suicide'den Erkan Tatuoğlu'nu alarak yoluna devam etti.

Eleman değiştirmeye doymayan Knightmare, bu dönemde davula Emre Koylu, bas gitara Erdem Şiran ve gitara Hakan Şenavcı'yı aldı. Kenan'ın da başka bir proje için gruptan ayrılmasıyla vokale Burçak Erbil geçti. Daha sonra Erdem'in yerine Yusuf Dölen grubun yeni basçısı olurken, bar programının yoğunluğu nedeniyle gruptan ayrılan davulcu Emre'nin yerine de Kemal Hatipoğlu geçti. Bu kadroyla sıkı bir şekilde 2003'e giren Knightmare, Rock Station-6, ODTÜ ve Hacettepe bahar şenlikleri, Rock in Anchyra ve HÖTAL Lisesi konserlerine katıldı.
Bu dönemde grubun en önemli kazanımı Koray Ergunay (bas) oldu. Bir Saklıkent-Upload konserinden sonra ise vokale 657'den Fatih Korkmaz katıldı ve bu kadroyla ODTÜ, Ankara ve Hacettepe üniversitelerinde bir dizi konserler verildi. Ayrıca Knightmare, elektrik sorunu yüzünden iptal edilen konserde Saklıkent'te Therion'un alt grubu olarak sahneye çıkamamanın üzüntüsünü de yaşadı.
Knigtmare ilk yurtdışı başarısını 2004'te dünyaca ünlü İngiliz Saxon grubu için Remedy Records'tan çıkan "A Tribute To Saxon" adlı albümde Circle of Light'ı çalarak yaptı. Grup, Fatih'in solo çalışmaları için ayrılmasıyla yeniden vokal arayışına girdi. Bu arayış sonucunda yine önemli bir kazanım olarak dikkat çeken Özgür Durakoğulları'nı kadrosuna aldı. Knightmare nihayet uzun bir zamandır aradığı vokale kavuşmuştu. Bu son kadroyla albüm için kolları sıvayan grup 2005'te hazırlıklara başladı. 2006 sonlarına doğru ilk albümünü piyasaya vermeye hazırlanan Knightmare'de son değişiklik, Crossfire'ın davulcusu Can Beşli'nin gruba katılmasıyla yaşandı. Knightmare bu kadrosuyla Rock Station-8'de her zamanki gibi yine dikkatleri üzerine topladı. Can Beşli'nin askerlik görevi yüzünden gruptan ayrılması ile gruba Bektaş Doğan davulcu olarak katılmıştır. Grup, albüm ve konser çalışmalarına tekrar hız vermiştir.

Knightmare
Out: 23.03.2009
Raven Records

 

 

HABERLER- ALBÜMLER - GRUPLAR - STÜDYO - SHOP - S.S.S - LİNKLER - İLETİŞİM
Copyright © 2008 Raven Records